Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
V Rychnově nad Kněžnou si zavzpomínáte na Bylo nás pět
Rychnov nad Kněžnou, náměstí

MEDIASHOW.cz není autorem a neovlivňuje jeho obsah.

Rychnov nad Kněžnou je město Karla Poláčka a je plné vzpomínek na legendární knihu Bylo nás pět. Město na řece Kněžně v podhůří Orlických hor je na slavného rodáka náležitě pyšné a pro návštěvníky města je připravena interaktivní naučná stezka.

To, že je Karel Poláček v Rychnově nad Kněžnou všude přítomný, poznáte už Poláčkově náměstí u zámecké zahrady Kolowratského zámku. Najdete tu i bustu spisovatele Karla Poláčka.

Odtud vede Palackého ulice, na které najdeme sochu pěti kluků, tedy představitelů knižní předlohy Bylo nás pět. Přestože televizní seriál z roku 1995 vznikal v Kuřimi, děj se odehrává právě v Rychnově nad Kněžnou. Karel Poláček rovněž do příběhu zahrnul sám sebe. Jeho literární alter ego je Petr Bajza.

A ještě jednu vzpomínku v Rychnově nad Kněžnou najdeme. Ve Fischerově ulici je Památník Karla Poláčka, což je židovská synagoze v Rychnově nad Kněžnou. Návštěvníci zde mohou zhlédnout expozici přibližující existenci židovské komunity v Podorlicku. V jedné ze zdejších židovských rodin v Rychnově nad Kněžnou se v roce 1892 narodil spisovatel a novinář Karel
Poláček, autor knihy Bylo nás pět.

Prohlídka města se Zilvarem z chudobince

Zilvar je jedna z postav pětice místních kluků. Zilvar je starší než ostatní hoši, několikrát propadl, kouří, vede dospělé řeči. Je to syn válečného invalidy a „vrchního“ žebráka. Právě Zilvar je průvodcem městem.

Návštěvníky zavede k domu čp. 47 na rohu Starého náměstí a Palackého ulice, kde malý Petr Bajza žil s rodiči a jeho tatínek tu provozoval koloniál.

Poskakováním o jedné noze se návštěvníci dostanou k Památníku Karla Poláčka. Oklikou se návštěvníci vrátí na náměstí, kde se objevuje pan Fajst „…úředník na odpočinku, který nemá co dělat, a proto se do všeho plete, nejvíce si všímá školní mládeže, kterým kontroluje uši, jestli je mají čisté“ a začne Zilvara kárat. Se slovy „Pan Fajst vepřovou zblajz, pak koupil koninu pro
celou rodinu“ se při prohlídce všichni přemístí před budovu radnice, která vévodí rychnovskému náměstí.

Kolowratský zámek

V Rychnově nad Kněžnou je i Kolowratský zámek. Je otevřen o letních prázdninách kdykoli a návštěvník města by neměl vynechat úžasnou výstavu v Galerii Orlických hor na prvním nádvoří o historii Českého národa pro všechny věkové kategorie.

Malí návštěvníci se mohou také během prázdnin těšit v amfiteátru Pelclova divadla na pohádkové pátky a prožít něco málo ze světa nadpřirozeným a pohádkových postav.

Poslední prázdninový víkend bude tradičně patřit rychnovskému jarmarku, který se též těší oblibě nejen místních.

Bližší informace o Rychnově nad Kněžnou najdete na webu www.rychnovsko.info. Nebo rádi poradí v městském informačním centru na mailu: mic@kulturark.cz či telefonu 494 539 027.

Rychnov nad Kněžnou má zajímavou historii i současnost
Rychnov nad Kněžnou má zajímavou historii i současnost

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama