Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Split na Jadranu je centrem střední Dalmácie
Split, pohled na město.

Split je druhá největší chorvatská metropole a významný přístav s centrem zapsaným na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Diokleciánův palác je skutečně svou velikostí a historickou hodnotou světovým dědictvím.

Split byl v 90. letech hodně zchátralé město a působilo chudě. Válečné jizvy byly patrné na každém kroku. Rozstřílené domy, rozbité silnice nebo propadlé mosty – běžný pohled. V ulicích staré ikarusy, lidé unavení, naštvaní a zdecimovaní.

To se změnilo a i díky turistice město získalo peníze. Přestože turisty je Split spíše považován za tranzitní město a svoji dovolenou u moře raději tráví v menších městečkách a jiných lokalitách Dalmácie, metropole se snaží přitáhnout i „vlastní“ dovolenkáře.

K turistickému koloritu Splitu tak patří nábřežní promenády obepínající Gradský záliv (Gradska luka). Je tu mnoho restaurací, venkovních zahrádek, nezbytných palem – prostě typické prostředí mořského letoviska.

Split má jednu hlavní, avšak rozsáhlou historickou památku. Tou je Diokleciánův palác, jehož hradby určují střed města. Další zajímavou stavbou ve městě je v roce 2023 dokončený mrakodrap s názvem Dalmacija Tower s výškou 135 m.

Diokleciánův palác a ostatní památky

Diokleciánův palác byl vybudován ve 4. století. V jeho zdech dosud žije na 3 tisíce lidí. Přesto však je a zůstane historickou skutečností, že se toto město doslova zrodilo z římského císařského paláce.

V současnosti je částečně v troskách, zmrzačený početnými přestavbami a přístavbami. I přesto zůstává tento palác nejvýznamnější antickou památku na území Chorvatska a jedna z nejcennějších římských architektur na světě.

Split však není jen Deokleciánův palác, i když je to bezesporu největší historická atrakce pro turisty. Tohle město má dost úzkých křivolakých uliček, které mají své kouzlo. Lze se třeba jít podívat i k bývalému Jupiterovu chrámu, který byl v 8.století přeměněn na baptisterium sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj).

Na cardu, dnešní Diokleciánově ulici, si můžeme prohlédnout palác Ivellio s pozdně gotickým portálem a renesančním nádvořím. Kousek vedle stojí palác Papaličů, nejkrásnější gotický palác ve městě. V dnešní Krešimirově ulici, někdejší decumanus, je plno obchodů. Jsou plné dychtivými nakupujícími turisty a proto je tu „rušný život“. Stojí zde i krásný barokní palác Cindro ze 17. století.

Chorvatsko a oblasti na Jadranu: Istrie a města Pula a Rijeka
Chorvatsko a oblasti na Jadranu: Istrie a města Pula a Rijeka

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Tip od MEDIASHOW:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama