Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Východočeská Chrudim má tři muzea včetně loutkářských kultur
Chrudim, náměstí

REPORTÁŽ Při cestách jistě mnoho návštěvníků zavítá i do Chrudimi, která je podle některých pohledů známá rovněž jako „Athény východních Čech“.

Je to město střední velikosti ležící na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny. Zhruba 110 km východně od Prahy a 10 kilometrů jižně od Pardubic.

V Turistickém informačním centru v Chrudimi jsem se dozvěděl více o historii i památkách ve městě.

„Za zmínku stojí, že tady máme Regionální muzeum, Muzeum barokních soch a Muzeum loutkářských kultur. Taky klášterní zahrady a městský park i další parky. A z Chrudimi pochází Josef Ressel, vynálezce lodního šroubu,“ sdělili mi pracovníci informačního centra zajímavá fakta, typická pro Chrudim.

Dominantou města je gotický kostel

Jak jsem se sám přesvědčil, dominantu města, která je vidět již z dálky, když přijíždíte k městu, tvoří kostel Nanebevzetí Panny Marie. Je to původně gotická stavba s románskými základy a novogotickou úpravou z poloviny 19. století od architekta Františka Schmoranze.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Webové stránky města připomínají, že uprostřed Resselova náměstí lemovaného řadou starobylých měšťanských domů stojí barokní sochařsky bohatě zdobený sloup Proměnění Páně. Barokní průčelí staré původně renesanční radnice na severní straně náměstí dotváří nezaměnitelný ráz chrudimského centra.

Chrudim je město loutek

V Chrudimi sídlí Muzeum loutkářských kultur. Loutky jsou jedním z atributů města také díky festivalu Loutkářská Chrudim, jenž má již více než padesátiletou tradici.

Amatérští loutkáři se sem pravidelně sjíždějí a v prvním červencovém týdnu předvádějí své loutkoherecké umění. Je to ale také příležitost k osobním setkáním lidí téhož uměleckého zaměření ve velmi příjemné části roku na začátku letních prázdnin.

Město žije dynamickým rytmem

Chrudim je městem žijícím každodenním dynamickým rytmem s radostmi i starostmi jeho obyvatel, s ulicemi někdy až příliš zaplněnými auty, ale také s tichými zákoutími, parky a procházkovými trasami kolem řeky Chrudimky a revitalizovaného toku bývalého mlýnského náhonu.

Chrudim celé léto nabízí komentované prohlídky centrem města
Chrudim celé léto nabízí komentované prohlídky centrem města
Advertorial

Jen mohu potvrdit, že k posezení tu vybízí množství stylových restaurací, hospůdek a kavárniček, které se jako mávnutím kouzelného proutku vylouply ve starých měšťanských domech, v jejich sklepeních a na zahrádkách u hradeb.

Ve městě působí druholigový fotbalový klub MFK Chrudim. Příznivci ledové plochy tu najdou zimní stadión, který nezahálí ani v letním období: na speciální ploše je tu příležitost pro jízdu na in-line bruslích.

Mladí adrenalinoví jezdci na skateboardech a kolečkových bruslích využívají unikátní skatepark. Rekreační cyklisté v Chrudimi a nejbližším okolí najdou terén vhodný k jízdě na kole, jejíž obtížnost si mohou zvolit dle svých fyzických možností od zcela pohodových tras až po poměrně náročné tratě vhodné pro horská kola.

V článku jsme čerpali i z webových stránek města Chrudimi.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama