Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Živá brána Jeseníků – i to je Šumperk v Olomouckém kraji
Šumperk, nádraží

REPORTÁŽ Šumperk bývá nazýván jako Živá brána Jeseníků. Město leží na křižovatce cest a železničních tratích s přístupem do různých částí Jeseníků.

Velmi dobré spojení do Šumperka je ze Zábřehu na Moravě na páteřní trati Praha-Olomouc-Ostrava. V Zábřehu staví řada rychlíků, na které pak navazuje železniční doprava směrem na Šumperk.

Město, kde žije skoro na 30 tisíc obyvatel, se nachází v Olomouckém kraji, 46 kilometrů západně od Olomouce na řece Desná a na jihozápadním okraji už zmíněných Jeseníků.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Ze Šumperka jsem si zajel i do okolí. A zajímavým místem jsou Velké Losiny, kde se nachází lázeňský objekt i zámek.

Městu přinesl rozkvět textilní průmysl

Jak jsem se dočetl na webových stránkách města, Šumperk byl založen ve 13. stol. jako správní centrum oblasti, kde se těžily drahé kovy. Město bylo královským majetkem, často však zastavovaným nejpřednějším šlechtickým rodům. V 16. století se načas stal sídlem Žerotínů.

V 17. stol. upadlo do lichtenštejnského poddanství, zažilo hrůzy třicetileté války, v roce 1669 zcela vyhořelo a deset let poté bylo poznamenáno čarodějnickými procesy, jimž padlo za oběť 25 lidí.

Textilní průmysl přinesl městu v 19. stol. neobyčejný rozkvět. Na moderní podobě města se od 2. poloviny 19. století podíleli přední vídeňští architekti, jejichž díla nalezneme v nejrůznějších částech města.

Malá Vídeň

Pro svou výstavnost bylo tehdy město nazýváno „Malou Vídní“. Po druhé světové válce došlo k odsunu německých obyvatel města, kteří zde tvořili drtivou většinu. Po krátké stagnaci se město dále rozvíjelo a dnešních 28 tisíc obyvatel znamená takřka dvojnásobný stav proti roku 1938.

Nákladná obnova památek, obytných domů a ulic výrazně změnila v posledních letech zanedbanou historickou část Šumperka a vrátila sem plnohodnotný městský život. Šumperk se probudil do nové krásy. Jednou z nejdůležitějších historických památek města je bývalý klášterní kostel Zvěstování Panny Marie.

Šumperk jako regionální centrum

Pokud se věnujeme současnosti, tak město je také regionálním centrem. Kulturní a společenské akce probíhají zejména v Domě kultury Šumperk, ve Vlastivědném muzeu v Šumperku, v Divadle ŠumperkKině Oko a v Městské knihovně. Regionální i mezinárodní význam má Dům evropského setkávání, na jehož rekonstrukci se podílela i německá strana.

O zájmy nejmladší generace pečuje Dům dětí a mládeže U radniceKomunitní centrum rozvoje lidských zdrojů („Komín“) působící pod Domem dětí a mládeže a zařízením pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Vila Doris Šumperk.

Dopita, Valenta, Sokol, Babčáková

Ze Šumperka pocházejí i vynikající sportovci – hokejista Jiří Dopita, olympijský vítěz z Nagana a mistr světa. Lyžař Aleš Valenta je olympijským vítězem v akrobatickém lyžování.

Fotbalový reprezentant Radoslav Kováč je nyní trenérem Slovanu Liberec atd. Dále se tady narodili herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol, herečka Simona Babčáková a další.

V článku jsme čerpali i z webových stránek města Šumperka.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama