Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Olympijský festival 2024 se bude konat u jezera Most
Jezero Most

Rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna.

Jezero Most jsem v minulé letní sezoně navštívil a proto jsem stejně jako další případní návštěvníci této lokality zvědavý, co všechno se v areálu připravuje. A podle zpráv z tiskových konferencí a prezentace programu se zdá, že to bude velká událost nejen z pohledu vrcholového sportu.

Olympijský festival se v minulosti konal v Praze, Brně, Ostravě či na Lipně. Letos se bude konat na jediném místě, a to u jezera Most. Český olympijský výbor se snaží touto akcí od roku 2014 přenést atmosféru her i mezi fanoušky a fanynky do Česka. Olympijské festivaly navštívilo od té doby více než 1,3 milionu lidí, kteří si mohli vyzkoušet na 80 sportů.

Jak zaznělo na propagačních setkáních s novináři a zástupců médií před samotnopu událostí, Český olympijský výbor se během dnů snaží předávat olympijské hodnoty jako respekt, přátelství nebo fair play. Během akcí se návštěvníci potkají i s českými úspěšnými sportovci a sportovkyněmi. Úspěšní olympionici se opakovaně na festivalu ukazují. Ambasadory akce jsou letos oštěpařka Barbora Špotáková a veslař Ondřej Synek. 

Nepůjde jen o fanouškovská témata a diskuse o výsledcích sportovců, ale letos je v plánu, že si na Olympijském festivalu zájemci vyzkouší až 50 sportů pod vedením trenérů a olympioniků. Každý partner akce se spojuje s jedním sportem, který podporuje.

Olympiáda u jezera

Město Most mělo jasnou volbu v házené, protože místní celek žen je desetinásobným mistrem republiky v nejvyšší ženské soutěži a dodává do české reprezentace řadu špičkových házenkářek. Ústecký kraj si vybral pro tuto oblast typický sport, a to veslování, které má ve zdejším kraji, a také u jezera Most, silnou základnu. 

Během festivalu se u jezera podle sdělení organizátorů budou moci zájemci svézt buginou a na Autodromu v Mostě by mělo být k vidění auto z Rallye Dakar. Dále se mohou účastníci akce těšit i na živé promítání letních olympijských her v Paříži na velkém plátně přímo u jezera. 

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Olympijský festival u jezera Most se koná od 26. července do 11. srpna 2024. Vstupné je pro dospělé a mládež od 13 let 200 Kč, děti od 6 do 12 let 100 Kč, děti do 6 let, senioři a držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma. 

Novinkou na Olympijském festivalu 2024 bude ubytování přímo u jezera Most, lze využít kemp či zonu pro karavany. U jezera vzniká také speciální skatepark, který po hrách zůstane městu. Již existující venkovní park dostane nový povrch. Kromě skateparku zůstane po Olympijském festivalu u jezera i kurt na plážové sporty.

Jezero Most vzniklo revitalizací území po těžební jámě

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a od té doby zde vznikala nová rekreační zóna. Ta se otevřela 12. září 2020.

Jezero, zatopené vodou z Ohře, vzniklo na místě bývalého hnědouhelného lomu Ležáky. Dříve měsíční krajina, kde byla těžba ukončena roku 1999, je po letech rekultivace místem, jenž se stalo přírodní památkou. Hlavní slovo tu má příroda.

Jezero přitahuje ptactvo i dravé ryby

Je zde evidováno na 136 druhů ptactva včetně 36 ohrožených druhů, spousta živočichů i těch vzácných i rozmanité druhy rostlin. Na území nyní rostou listnaté i jehličnaté stromy a menší keře, ze zvěře tu žijí především srnci, zajíci, lišky či divoká prasata.

Oblast je velmi oblíbeným zimovištěm vodních ptáků a stala se domovem mnohých obojživelníků a plazů. Zatopená plocha činí 311 hektarů, obvod jezera je přes 9 kilometrů, maximální hloubka 75 metrů. Rozlohou jde o druhé největší jezero v ČR, největší je Medard u Sokolova s 493,4 hektary; jezero Milada u Ústí je s plochou 252,2 hektaru třetí, Máchovo jezero má pro srovnání 284 hektarů. 

Kvalitu vody v jezeře pomáhají udržovat dravé ryby. Jezero se stalo domovem pro štiky, candáty, sumce nebo okouny. Vodní plocha tak kraji přináší nejen prostor pro rekreaci obyvatel, ale především má i pozitivní vliv na klima okolní krajiny.

Jezero se hodí i k potápění

Ohromná jezerní hladina je rozdělena do tří zón, aby si pobyt užili milovníci koupání i bezmotorových vodních sportů. Třetí zóna je klidová a má poskytovat prostor pro místní faunu a flóru. Jezero se výborně hodí i k potápění.

Zdejší voda je neobyčejně čistá s vysokou průhledností, až do hloubky 8 metrů. Pro čtyřnohé kamarády byly vyhrazeny speciální psí pláže. Koho by zajímala revitalizace dnes rekreačního prostoru, určitě ocení naučnou stezku na jižním svahu jezera, k procházce či projížďce i 9 kilometrů dlouhý jezerní okruh. 

V článku jsme čerpali z webových stránek kudyznudy.cz.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama