Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Hradec Králové na východě Čech je městem mnoha tváří
Hradec Králové, budova muzea

REPORTÁŽ Město Hradec Králové má výhodnou stokilometrovou polohu východně od Prahy. A také významnou historii a bohatým životem pulzující současnost.

Navíc je kolem téměř stotisícového krajského města i okouzlující příroda na soutoku Labe a Orlice. Všechny atributy, spojované s tímto městem, nejsou jen proklamací a marketinkovým nástrojem pro turistický ruch, ale vyjadřují skutečnost.

Při návštěvě Hradce Králové zpravidla vyhledávám sportovní dění na novém fotbalovém stánku, který nese název Malšovická aréna, nebo na zimním stadionu, kde se hraje hokejová extraliga. Za pozornost však stojí i jiné než tyto tématické oblasti. A proto považuji za samozřejmé zastavit se i v Turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží v Hradci Králové.

Hradec Králové jako Salon republiky

„Naše město mívá různé přídomky, které jej charakterizují – například jako Učebnice architektury nebo Salon republiky,“ řekl pro MEDIASHOW.cz doslova Miloslav Šikl z Turistického informačního centra v Hradci Králové.

„Poskytujeme zájemcům o dění ve městě nespočet informací v podobě kalendáře akcí ze sportovního, kulturního, společenského života i vzdělávacích aktivitách. Z hvězdárny a planetária nám pořadatelé posílají novinky z jejich činnosti. A myslím, že se lidé poměrně naučili je navštěvovat. Vyhledáváné jsou i informace o průvodcovských i dalších službách, ubytování apod.,“ uvedl Miloslav Šikl.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Na webových stránkách informačního centra se lze seznámit s tím, že historie tohoto města sahá velmi hluboko. První písemná zmínka pochází z roku 1225, a díky tomu je Hradec jedním z nejstarších měst v Čechách.

Město utvářeli architekti světového formátu

„Během svého dlouhého vývoje získal Hradec mnoho tváří, býval věnným městem českých královen i baštou husitského odboje, sídlem církevní protireformace i významným kulturním střediskem doby obrození. Jeho stoleté působení v roli vojenské pevnosti skončilo bitvou u Chlumu v roce1866,“ uvádí se webu.

Počátkem minulého století městu vtiskli novou tvář architekti evropského formátu – Jan Kotěra a Josef Gočár. Možná právě díky nim se Hradec Králové mohl pyšnit přídomkem „salón republiky“, což pramenilo z nádhery, originality a rozmanitosti staveb z období secese a funkcionalismu.

Při procházce městem je patrné, že Hradec Králové s nevšední elegancí snoubí gotiku s renesancí, barokem i moderní architekturou a památky z jednotlivých období by mohly být dokonalou učebnicí vývoje architektury.

Královéhradecké muzeum, samo o sobě mimořádná stavební památka, schraňuje odkaz minulosti města, Galerie moderního umění se pak může pochlubit rozsáhlou sbírkou českého umění 19. a 20. století. Světově proslulé loutkové Divadlo Drak, vynikající činohra Klicperova divadla a Filharmonie Hradec Králové, to jsou pilíře místního kulturního života.

Obří akvárium a další pamětihodnosti města

Mimořádnou atrakcí je Obří akvárium a Městské aquacentrum s mořským vlnobitím. Každý návštěvník se přesvědčí, že město zdobí četné sady a parky, je obklopeno rozsáhlými lesy a mnoha rybníky. Řeky Labe a Orlice lemují romantické pěšinky lákající k romantickým procházkám.

Okolí Hradce se pak může pyšnit pravými klenoty historie, jakými jsou zámky Hrádek u Nechanic a Karlova Koruna, hospital Kuks s Braunovými sochami, bojiště na Chlumu či originální třebechovický Proboštův betlém.

V článku jsme čerpali z webových stránek Turistického informačního centra v Hradci Králové.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama