Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Trenér mistrů světa Radim Rulík zůstává u hokejové reprezentace
O2 Arena v Praze při MS v hokeji

Respekt si vysloužil hokejový trenér Radim Rulík. Přivedl český národní tým na světovém šampionátu 2024 v Praze k titulu mistrů světa.

Radim Rulík bude na střídačce národního týmu pokračovat i nadále. U mužstva s ním zůstávají v rolích asistentů Marek Židlický, Tomáš Plekanec a Jiří Kalous i trenér brankářů Ondřej Pavelec. Pozici generálního manažera bude dál zastávat Petr Nedvěd.

Co dělal při posledním titulu v roce 2010?

Český hokej zažil podobný úspěch se ziskem titulu mistrů světa jako letos předtím naposledy v roce 2010. Co v té době dělal Radim Rulík? Právě v sezoně 2009/2010 vedl jako hlavní trenér hokejisty KLH Chomutov v první národní lize, což byla druhá nejvyšší soutěž.

Tehdy už zkušený lodivod měl za sebou skvělé výsledky jako asistent u české reprezentační dvacítky včetně titulu mistrů světa v této věkové kategorii. Kromě působení na asistentském postu v několika extraligových klubech byl rovněž asistentem trenéra Vladimíra Růžičky při „zlatém“ mistrovství světa pro české reprezentanty na šampionátu ve Vídni v roce 2005.

Radim Rulík v roce 2009 přišel do Chomutova ze Znojma, které vedl jako hlavní kouč v extralize. V Chomutově potom pracoval sice „jen“ ve druhé nejvyšší soutěži, ale s výbornými hráči. Tenkrát chomutovský dres oblékali mj. Radek Duda, David Hruška, Milan Kraft a další hokejisté, kteří už předtím nastupovali za jiné kluby v extralize. Pokud jde o Radka Dudu, do Chomutova se dostal z tehdejšího celku Mountfieldu České Budějovice a z chomutovského klubu zamířil následně do Plzně.

S Litvínovem vyhrál v roce 2015 extraligu

Podruhé se trenér Radim Rulík ocitl na severu Čech na podzim 2013. Přebíral vedení týmu Litvínova v době, kdy se „chemici“ nacházeli na chvostu tabulky. Litvínov nakonec dokončil sezonu 2013/2014 bez zásadních problémů s umístěním. A pak přišla „vítězná jízda“ za titulem. Na jaře 2015 Litvínov vyhrál poprvé v historii extraligu, což je dodnes pro klub unikátní úspěch, na který se pořád vzpomíná.

Přímo u famozního triumfu litvínovského celku byl Robert Kysela, tehdejší generální manažer klubu a jako hráč mistr světa z roku 1996.

„Nikdo nepochyboval o tom, že Radim Rulík odvedl na litvínovské střídačce tehdy skvělou práci. Často se mě lidé od hokeje ptali,co stálo za zmíněným senzačním úspěchem Litvínova. Tvrdil jsem, že nešlo pouze o dílo jednotlivců. Součástí trenérského týmu byl vedle Radima Rulíka a asistenta Miloslava Hořavy i trenér brankářů Zdeněk Orct, který vypiplal brankáře Pavla Francouze. A samozřejmě jsme měli kromě skvělého gólmana i vynikající hráčský kádr v útoku i v obraně,“ řekl Robert Kysela při jednom z novinářských rozhovorů.

A Robert Kysela potvrdil, že se sešla spousta pozitivních okolností.

„Určitě ano. Tým byl dobře poskládáný ze zkušených i dobrých mladých hráčů. Parta byla alfou a omegou. Že se všechno povedlo, byla i zásluha Jirky Šlégra, který hodně působil na Martina Ručinského. Jsou to kamarádi od dětství a už od žáků snili o tom, že vyhrají v Litvínově titul. Martin Ručinský už chtěl končit s hráčskou kariérou, ale Jirka Šlégr ho přemluvil ve stylu: zkusíme to, máme dobré mužstvo a že s gólmanem a trenéry Rulíkem a Hořavou to půjde. A byla to pravda,“ pokýval hlavou Robert Kysela.

Během Rulíkova trenérského angažmá působil dva roky v litvínovském realizačním týmu na postu asistenta i Darek Stránský, otec novopečeného mistra světa Matěje Stránského.

„Když jsem přišel do Litvínova, měl už Radim Rulík na svém kontě zmíněný extraligový titul. Nesmírně jsem si vážil, že s ním mohu spolupracovat a být po jeho boku i na střídačce. Byla to obrovská zkušenost, která mě obohatila do další práce,“ řekl Darek Stránský před několika lety, kdy se v Litvínově loučil. Možná i jeho tamější štace mu pomohla záhy k tomu, že se stal v extralize členem trenérského týmu ve Vítkovicích.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama