Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Východočeská Choceň má strategickou dopravní polohu
Choceň, náměstí

REPORTÁŽ Na železničním koridoru z Prahy přes Pardubice na Moravu je i Choceň, jejíž strategická poloha učinila z města důležitou dopravní křižovatku.

I v současném letním období lze zaznamenat čilý ruch na choceňském nádraží, odkud se cestující vydávají častými vlakovými spoji do různých míst všemi směry. Znovu se naplňuje v praxi tvrzení, že Choceň ve východních Čechách je významným železničním uzlem.

Výstavba železničních tratí Praha-Olomouc, Choceň-Broumov a Choceň-Litomyšl v polovině 19. století byla zásadním přelomem pro další hospodářský rozvoj města. V této době vzniká ve městě první přádelna lnu, rozvíjí se průmysl strojírenský a vzniká řada nových průmyslových podniků.

V období první světové války pak v Chocni vznikla rozsáhlá baráková kolonie, určená především pro Poláky a Rusíny. V druhé polovině 20. století převážilo v průmyslové produkci textilní odvětví a výroba chladírenských vozů či letadel.

Choceň leží v okrese Ústí nad Orlicí a od tohoto okresního města je vzdáleno necelých 10 km, západním směrem. Protéká jím řeka Tichá Orlice, která dotváří malebné okolí města, rozloženého při jejích obou březích. Celá zdejší oblast byla obydlena již v době bronzové a původní osada vznikla zřejmě již před rokem 1000. V současnosti žije v Chocni přibližně 9 000 obyvatel.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Spoustu dalších informací, zpráv a novinek z dění v Chocni a okolí jsem získal i v Informačním centru města Chocně. Kromě aktualit samozřejmě centrum má k dispozici i materiály vztahující se k historii města a jeho památek a pamětihodností.

Choceňský zámek a sportovní vyžití

Přímo v centru města se nachází zřejmě nejvýznamnější architektonická památka Chocně, kterou je Choceňský zámek.

Současná klasicistní fasáda pochází z 19. století. Za shlédnutí jistě stojí i barokní kostel sv. Františka Serafínského, jenž stojí na místě původní gotické svatyně. Atraktivitu pohledného náměstí jistě zvyšuje i novorenesanční budova radnice. Příjemným tipem na výlet je cesta na tvrziště Chlumek, vzdálené necelých 5 km po žluté turistické značce.

V Rychnově nad Kněžnou si zavzpomínáte na Bylo nás pět
V Rychnově nad Kněžnou si zavzpomínáte na Bylo nás pět
Advertorial

Choceň má rozsáhlé možnosti sportovního vyžití. K dispozici jsou velmi dobře vybavená sportoviště: stadion baseballu a softballu, krytý zimní stadion, koupaliště, volejbalový areál (hala, antukové kurty), tenisový areál (nafukovací hala, antukové kurty), víceúčelová hala s horolezeckou stěnou, fotbalový areál s travnatým hřištěm a hřištěm s umělým povrchem, atletická dráha s umělým povrchem a kurty na nohejbal.

Výchozí bod do Orlických hor a Českomoravské vrchoviny, vodáctví na Tiché Orlici

Díky své poloze a dobré dopravní dostupnosti může Choceň sloužit jako východisko pro pěší i cykloturistické výlety do Orlických hor a Českomoravské vrchoviny.

Stejně tak je vhodnou zastávkou při vodáckém putování po Tiché Orlici. Mezi turisticky atraktivní místa v okolí patří údolí Tiché Orlice s přírodním parkem Peliny, Bošínská obora se staletou doubravou, lipové aleje na Chlum a k poutnímu kostelu na Hemžích nebo nejvyšší šikmý most v ČR, který překlenuje skalní zářez po probouraném tunelu železniční trati.

V blízkém okolí Chocně se nachází několik přírodních rezervací, které poskytují návštěvníkovi exkurz do ojedinělých přirozených scenérií se spoustou chráněných rostlin a živočichů.

V článku jsme čerpali z webových stránek Atlas Česka a města Chocně.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama