Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Zámek Hluboká nad Vltavou je opět v obležení návštěvníků
Hluboká nad Vltavou, zámek

REPORTÁŽ Městu Hluboká nad Vltavou v jižních Čechách dominuje krásný zámek a oblíbeným cílem turistů nejen z Česka je i zdejší zoologická zahrada.

Zámek Hluboká byl původně založen jako strážný hrad v polovině 13. století českými králi a jako královský majetek byl dáván často do zástavy. V držení se zde vystřídalo několik šlechtických rodů. Mezi významné patřili např. Pernštejnové, kteří založili v roce 1490 nedaleký rybník Bezdrev, rozlohou druhý největší v Čechách.

Významný šlechtický rod pánů z Hradce zakoupil hlubocké panství v roce 1561. O dva roky později nechali noví majitelé původní gotický hrad stavebně upravit na renesanční zámek. Koncem 16. stol. byl dalším majitelem panství rod Malovců z Malovic.

Jako protestanti však přišli o majetek v roce 1619 a o čtyři roky později jako náhradu za válečné pohledávky získal panství od císaře Ferdinanda II. Habsburka španělský generál Don Baltazar de Marradas. Od jeho synovce v roce 1661 koupil Hlubokou Jan Adolf I. Schwarzenberg.

Schwarzenbergové na Hluboké

Schwarzenbergové pobývali na Hluboké do konce roku 1939, kdy poslední majitel Dr. Adolf emigroval před nacisty do zámoří. O svůj majetek definitivně přišli zvláštním zákonem Lex Schwarzenberg v roce 1947. 

Díky velice dobře spravovanému majetku a rozsáhlým hospodářským aktivitám Schwarzenbergové hlubocký zámek dvakrát stavebně upravili, nejprve počátkem 18. století v barokním stylu, později provedli rozsáhlou rekonstrukci zámku v romantickém stylu nové gotiky v letech 1840 – 1871 včetně úpravy parku a okolní krajiny.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Byl přestavěn pod vlivem cest tehdejšího majitele, knížete Jana Adolfa II. ze Schwarzenbergu a jeho manželky kněžny Eleonory, roz. princezny Liechtenstein, do Anglie. Hlavní předlohou projektu byl královský zámek Windsor.

Přestavba byla započata podle plánů vídeňského architekta Franze Beera, po jeho smrti pokračoval hlavně v projektování honosných interiérů schwarzenberský stavitel Damasius Deworetzky.

Zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou

Zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou byla poprvé otevřena pro veřejnost 1. května 1939. Původně vznikla jako součást muzea v sousedním loveckém zámku Ohrada rozhodnutím tehdejšího majitele hlubockého panství Dr. Adolfa Schwarzenberga.

V Rychnově nad Kněžnou si zavzpomínáte na Bylo nás pět
V Rychnově nad Kněžnou si zavzpomínáte na Bylo nás pět
Advertorial

Od té doby zoo procházela obdobími vývoje i stagnace a na konci 60. let 20. století se dokonce uvažovalo o jejím zrušení. Zoo ale byla zachráněna a od roku 1972 se rozvíjí jako samostatná.

Dnes je Zoo Hluboká příspěvkovou organizací Jihočeského kraje a její rozvoj je nejrozsáhlejší od doby jejího založení. Stala se moderní a uznávanou institucí.

Zoologickou zahradu najdou turisté a návštěvníci v blízkosti města Hluboká nad Vltavou, hned vedle loveckého zámku Ohrada. Leží v prostředí pro jižní Čechy typickém — na břehu velkého rybníka, v rovinatém terénu s alejemi starých dubů.

Kolorit doplňuje i atraktivní výhled přes hladinu Munického rybníka na zámek Hluboká na horizontu.

V současné době zde na přibližně 4,5 ha plochy nalezlo svůj domov a prostor k životu okolo 300 druhů zvířat v téměř 3000 exemplářích. Zoo se v souladu s tradicí i nadále věnuje především chovu zvířat pocházejících z Evropy a z mírného klimatu Asie a zejména druhů žijících v přírodě České republiky. Nechybí ale ani menší expozice představující faunu i flóru Austrálie, Jižní Ameriky a Afriky.

V článku jsme čerpali i z webových stránek Zámku Hluboká nad Vltavou a Zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama